úvod
provozy MHD ČR
svět
propagace MHD
články a reportáže
odkazy
bus. zastavka
ids. zastavka

Digicity.cz
aktualizováno:
24.5.2016

2004-2016
©
Filip Drápal

... vše o autobusové dopravě


 

Český Těšín / Cieszyn (9.5.2006)

Těšín je pozoruhodné město na území dvou států. Českou a polskou část odděluje řeka Olza. Historické centrum je na polské straně, Český Těšín je menší než polský Cieszyn. Obě rozdělené části města to od sebe mají kousek pěšky, spojuje je několik hraničních přechodů, z nichž dva jsou i pro pěší a jeden na vysokém silničním mostě. Veřejné dopravy jednotlivých států spolu moc nemluví. Oba Těšíny spojují pouze čtyři páry osobních vlaků denně v podání polských elektrických jednotek.

Autobusové nádraží v Českém Těšíně působí neupraveným dojmem.

         Těšín je pozoruhodné město na území dvou států. Českou a polskou část odděluje řeka Olza. Historické centrum je na polské straně, Český Těšín je menší než polský Cieszyn. Obě rozdělené části města to od sebe mají kousek pěšky, spojuje je několik hraničních přechodů, z nichž dva jsou i pro pěší a jeden na vysokém silničním mostě. Veřejné dopravy jednotlivých států spolu moc nemluví. Oba Těšíny spojují pouze čtyři páry osobních vlaků denně v podání polských elektrických jednotek.

Městský SOR B 9,5 na konečné linky 21 Osada Antoníček.

         Menší Český Těšín má autobusové nádraží hned vedle vlakového, městem prochází hlavní železniční doprava mezi Ostravou a Žilinou s pravidelným intervalem a s elektrickými jednotkami řady 460. Městská doprava je na historicky cenné vlakové nádraží navázána, potkávají se zde všechny linky, i když zdaleka ne všechny spoje. Centrálním bodem městské dopravy je však autobusové nádraží poněkud nevábného vzhledu s velikou asfaltovou plochou a malým i když moderně vyhlížejícím přístřeškem.

Architektonicky cenné vlakové nádraží s moderním přístřeškem MHD.

         Městská doprava v Českém Těšíně čítá pět linek (1 až 5), i když podle licenčních čísel i zobrazení na digitálních displejích se jedná o linky 21 až 25. Městskou dopravu stejně jako ostatní autobusové linky provozuje stejně jako v Třinci firma BUS Slezsko ve vlastnictví skupiny Connex. Český Těšín i Třinec obsluhují společná vozidla. Některé spoje městské dopravy jsou zajišťovány linkovými autobusy pomocí přejezdů z příměstských linek.

Městskou linku 22 k centrálnímu hřbitovu zajišťují mikrobusy, kterých má dopravce k dispozici celkem osm.

         BUS Slezsko má i v Českém Těšíně téměř monopol, který narušuje akorát společnost REGIOBUS, provozující linku do Karviné cca v půlhodinovém intervalu. Tento dopravce mimo jiné provozuje autobus Karosa z roku 1994, odkoupený od pražského dopravního podniku a přestavěný z třídveřového na dvoudveřový.

Původně pražský autobus z roku 1994 jezdí na lince dopravce REGIOBUS do Karviné.

         Pět linek městské dopravy obsluhuje i přilehlé obce, čistě městské jsou jen polokružní linky 3 a 4, jejichž hlavním posláním je obsluha zdejšího sídliště. Intervaly nejsou nijak slavné, pohybují se zhruba kolem 30 až 60 minut ve všední den a 120 minut o víkendu. Intervaly jsou však příliš silné slovo pro zdejší nepravidelnou obsluhu.

Hraniční přechod na mostě přes řeku Olzu.

         Na všech linkách kromě dvojky jezdí městské autobusy typu Karosa B a také jeden nový SOR B 9,5 s plošinou pro invalidy. Sporadická linka 2, jezdící na centrální hřbitov, je zajišťována zeleným mikrobusem Mercedes-Benz, kterých provozuje zdejší dopravce v celé oblasti celkem 8. Kromě mikrobusu jsou všechny autobusy osazeny oranžovými digitálními displeji R&G Mielec. Platí se čipovou kartou, pokud ji nemáte, jednotlivá jízdenka stojí 8 Kč.

Nízkopodlažní Jelcz na jedné z nejrušnějších zastávek MHD v ploském Těšíně: Kochanowskiego.

         Mnohem zajímavější je však provoz MHD za hranicemi, v polském Těšíně. Stačí přejít jeden z hraničních mostů a rázem se ocitáte v jiném světě. I polský Cieszyn má svoje vlakové nádraží, na rozdíl od toho českého je však mnohem zanedbanější, i když historická budova přímo volá po zachování budoucím generacím. Narozdíl od jiných polských železničních tratí, jejichž osud byl již zpečetěn, v Těšíně si železnice díky elektrifikaci uchovává svůj význam.

Modernizovaná elektrická jednotka EN 57 přijíždí na nádraží Cieszyn.

         Křižuje se zde totiž několik tratí, po kterých jezdí známé polské elektrické jednotky typu EN 57 buď v klasickém modrožlutém nátěru nebo modernizované červenožluté. Nejnovější rekonstruované soupravy již mají zabudovány digitální informační panely. Nic to ale nemění na jejich originálním vzhledu. Vlaky sice nejezdí příliš často, ale zatím stále jezdí, což je možné v Polsku považovat za úspěch.

Vysokopodlažní polské elektrické jednotky vyžadují zvýšené nástupiště. Pokud není, vypadá to takto.

         Hned vedle vlakového nádraží je rušné autobusové nádraží příměstské dopravy (MHD žádný svůj terminál nemá). Jeho zvláštností je způsob přistavování autobusů, které po vyhlášení staničním rozhlasem doslova nacouvají do čekajících lidí, sdružených před odbavovací halou.

Autobusové nádraží v polské části Těšína - autobusy jsou přistavovány couváním do čekajících lidí.

         V tom, aby autobusy nezacouvaly příliš daleko, jim brání masivní betonové zarážky, které mohou působit vozidlům s nižší podlahou drobnější potíže. V odpolední špičce zde díky školákům panoval čilý ruch, čekajícím dobře slouží nově opravená odbavovací hala.

Před najetím do nádražní budovy brání autobusům masivní betonová zarážedla.

         V okolí Těšína jezdí několik autobusových dopravců, z nichž největší je PKS Cieszyn s modrobílými autobusy. Většinou je možné vidět menší autobusy různých značek, z nichž jsou stále hojně zastoupeny archaické kulaté Autosany. Největší podíl má ale značka Jelcz i s poměrně moderními autobusy.

Jednotný nátěr majoritního dopravce PKS Cieszyn.

         V přehlídce typů nechyběly ani novější hranaté Autosany, u nás známé spíše jako slovenská verze Granus, dále polská verze autobusu SOR, zde pod značkou Solbus. Také přijela nová Karosa C 954E. Semtam se mihl i letitý kloubový autobus.

Tento autobus je také značky Jelcz.

         Moc jsme nepochopili zdejší systém odbavování, neboť některé autobusy nechal řidič vydané napospas cestujícím, kteří nastupovali všemi dveřmi, aniž by platili jízdné. V městské dopravě ale funguje samoobslužný způsob odbavování, tedy nástup všemi dveřmi, jízdenku je také možné koupit u řidiče v ceně 2,20 Zl.

Místní dopravce nedávno zakoupil českou Karosu C954E, zde na školním spoji.

         Městská doprava sice vypadá na první pohled velkolepě, linky jsou číslovány od 4 do 50, po bližším ohledání ale zjistíte, že je provozováno pouze 10 linek, z nichž jen 6 jezdí poměrně často. Zbylé čtyři linky znamenají pouze několik spojů denně. Všechny linky jsou polokružní a potkávají se v několika zastávkách v centru, z nichž jedna z hlavních je zastávka Kochanowskiego.

V Polsku se vyrábí autobusy SOR pod značkou Solbus.

         Z deseti linek jich sedm jezdí i o víkendu. Základními linkami jsou 22 a 30, jezdící zhruba v půlhodinovém intervalu a obsluhující zdejších několik sídlišť. Dalšími významnými linkami jsou č. 10, 21, 32 a 40, které jezdí zhruba jednou za hodinu. Některé linky vyjíždějí za hranice města a platí na nich příměstský tarif.

Městský autobus Autosan na páteřní lince 22 poblíž autobusového nádraží.

         Po síti se ve špičce pohybuje podle odhadu nejvýše 15 autobusů. Dopravcem je firma ZGK, jakési místní technické služby, zajišťující kromě městské dopravy ještě další činnosti spojené s provozem města. Autobusy jsou většinou ve žlutém nátěru a mají trojmístná evidenční čísla.

Autobus má vysokou podlahu, mnoho sedadel a mechanickou převodovku.

         Všechny autobusy jsou vybaveny velkými digitálními displeji. Vnitřní, opět velké diodové panely informují kromě následující a konečné zastávky také o datu a jmeninách. Ve vozech funguje také hlášení zastávek. V Cieszynu je tak samozřejmostí něco, o čem si mohou mnohá větší česká města nechat zdát.

Klasický zastávkový přístřešek z laminátovou střechou.

         Celkem moderní je i vozový park MHD. Asi nejnovějšími přírůstky jsou malé nízkopodlažní autobusy Jelcz Salus, na první pohled docela ucházející. Jezdí tu také několik starších nízkopodlažních dvanáctimetrových Jelczů, které jsou po letech provozu již hrozivě rozviklané. Městskou dopravu zajišťují i vysokopodlažní hranaté třídveřové Autosany, u nás známé spíše jako Granus. Jednotlivé spoje byly v odpolední špičce slušně vytížené.

Nejnovější autobus Jelcz místního komunálního podniku v zastávce Kochanowskiego.

         Neobvyklý formát mají zastávkové jízdní řády. Pro každou linku je vyvěšen přibližný plánek trasy linky se zakreslením všech zastávek a na volné ploše papíru jsou uvedeny odjezdy jednotlivých spojů. Stojí za to uvést, že vyvěšené jízdní řády platí beze změny od 1.9.2003. Jinak jsou zastávky dobře viditelné díky typizovaným označníkům a hodně rozšířeným typicky polským žlutočerveným laminátovým přístřeškům.

Jízdní řády všech linek MHD Cieszyn.

        

Ač na to nevypadá, jízda nízkopodlažním Jelczem nebyl moc komfortní zážitek.Autor stránky: Filip Drápal
Poslední aktualizace této stránky: 13.05. 2006
<< úvodní stránka projektu MHD zastávka
Provozy MHD v České republice
přehled aktualizací tohoto projektu >>